Yolda sinema seyreder gibi

Haz alma duyusunun gelişmişliği önemlidir. Ne kadar detaya inersen o kadar keyif artar. Yüzeysel bakılan her şey unutulmak içindir. Gelip geçicidir. Bir konu hakkında araştırma yaparken de bu böyledir. Detaya indikçe kalıcılık artar. Araç kullanırken de bu böyledir. Ne kadar ayrıntı öğrenirsen o kadar hakimiyet sendedir. Sadece trafikte bu süreç yolda gördüğün tabelaların anlamlarından plaka kodlarının hangi şehre ait olduğunu bilinceye kadar gider. Gerçekten de ne kadar detaylandırılırsa o kadar önemin değerin artar. Yüzeysellik akıcıdır. Yok olmak için vardır. Zamanla tekrarlanmazsa da daha hızlı son bulur. Aksi halde ise ayakları yere daha da sağlam basar. Bir müzik aleti çalmak gibidir. Ne kadar azimliysen ve ne kadar çok vakit ayırırsan o kadar senindir.

Yolculukların en çok manzara olayı insanı etkiler. Şöyle sırtını yaslayıp çıktığın yolculuklar. Dere tepe çıktığın yollar sonrası varılan köyler kasabalar insanı büyüler. Her görülen şehir tabelasında her rakım her trafik ışıklarında insan başkalaşır. Değişir. Daha da canlanır. Çünkü insanın içinde bir hareketlilik vardır. Her gün litrelerce kan bitmeyen hareketlilik halindedir. Duymuşsunuzdur. Belli sürede şu organ kendini komple yeniler. Ya da sigarayı bıraktığın anda içmemiş gibi olman şu kadar yıl sürer diye. Neden? Çünkü insan doğuştan sürekli bir değişim halindedir. Aynı derede bile iki defa yıkanılmaz iken insan da her an değişime karşı koyamaz. Yer değiştirmeden aldığı hazzın büyüklüğü bu yüzdendir. Mesela sürekli uyuyamaz. Denese de yapamaz. Kıpır kıpır bir şeyler yapmak dolaşmak ister. Nefes alır verir bir düzen içinde sürekli tekrarlasa da her biri farklı eylemdir. Aynı hava aynı su aynı zaman değildir. Sadece belli bir rutine bindirilmiş eylemler gibi görülse de her biri bambaşkadır. O yüzden insan yaşadığı çevreyi tanımayı sever. O yüzden insan diğer yaşanılan yerleri keşfetmeyi sever. O yüzden artık insan uzayı merak etmeye başlamıştır. Başka canlılar var mı arayışlarına girmiştir. O yüzden insan mucit kelimesinin anlamını tam olarak karşılayan kişileri sever. Yenilik kavramı insanda üst rütbeli bir yerdedir. Çağa ayak uydurma çalışmalarını izlemek yerine katılmak istemeleri hep bu yüzdendir. Bir gönüllü arandığı zaman herkesin aynı anda el kaldırması gibi bir şeydir. Teknolojiyi takip etme hep son modeli kullanma isteği de bu yüzdendir. Keşfetmek. Yapılan son çalışmayı test etme, kullanma isteği her geçen gün artmaktadır.

Uzun ince uzanan yollarda araçların birbirleriyle ve yolla mücadelesini izlemek değişilmez zevklerin arasına girmektedir. Bir de o süreçte sen de oradasın ve sadece seyreden değil aynı zamanda oyuncusun. Bundan dolayı keyif verdiği açıktır. Direksiyon hakimiyetin, vites değiştirmeler, gaz-fren ayarları, ayna kontrolleri ve bunlara benzer birçok şey sende daha da ayrıntıya dokunmaya neden olur. Bu da insanda detaya indikçe kalıcılık etkisi yapar. Bıkmak bilmeyen bir keyfe dönüşür. Elbet sürekli yapılan bir şey de zamanla yitirilir. Nedeni içine heyecan katılmayan her şey son bulur. Burada heyecan dediğimiz şudur. Tekdüze müziksiz bir yolculuk ya da hedefi olmayan sade bir yolculuktan bahsedilmiştir. Hatta en çok sevilenlerden biri olan fakat çok az kişinin yaptığı çalan şarkıya eşlik etme olayına değinmek isterim. En özgür olduğunuz yer aracınızın içidir. Camlar kapalı olduğunda akan trafikte bağırsanız kimse duymaz. Apartman dairesi gibi değildir. Neşeli bir şarkıya eşlik etmemek için elinizde her şey vardır. Durmayın söyleyin. Bir de hedef demiştik. Burada hedef olarak bahsedilen ise yolculuk sonrası varılacak yerdir. İş yeri olabilir. Tatil için gidilecek yer olabilir. Kimi zaman uğruna rastgele yapılan gezinti turları bile olabilir. Belli bir hedefi ya da amacınız varsa güzel bir heyecanda ilerlemektesiniz demektir.

Sinema izlemeyi herkes sever. Aksi yoktur sanırım. Seyahat anları kendinizi filmde bulduğunuz büyük bir sahnedir. Etrafı izlersiniz. Bambaşka sahneler görürsünüz. Her an değişir. Evler, arabalar, ağaçlar, köyler, şehirler değişir. Hatta kimi zaman gittikçe yağan yağmur kara dönüşür. Sisin içinden çıkıp güneşi görürsünüz. Hava kararır yıldızları seyredersiniz. En çok da yağmurlu yolculuklar güzeldir. Herkesin bir anda hızını düşürdüğü ve daha dikkatli trafikte gittiği o ana şahitlik edersiniz. Silecekler çalışmaya başlar. Yağmura göre arada hızlanır. Bir anda radyoyu kapatma isteği doğar. Damlaların cama vuruşunu dinlersiniz. Her vuruşta şiire katılırsınız. Bereket dersiniz. Tekrar güneş açar siz gittikçe değişimin tam da içindesinizdir. Belki de yolculuklar bu yüzden güzeldir.