Yolculuğa Çıkma İsteğini Özgür Bırak

Gitmediğim yer kalsın istemiyordum. Seyahat etmek istiyordum. İnsana gezmek daha bir başka özgürlük sunuyordu. Bu özgürlüğü sonuna kadar tatmak istercesine yolda olmak istiyordum. Bunun için her fırsatta dışarıya adım atıyordum. Bu yolculuklar aynı şehirde de olsun istemiyordum. Hep bir başka yerleri görmek istiyordum. Yaşadığım şehirde bir mekânda oturmak, orada saatler harcamak bana göre değildi. Keşfetmek, incelemek, yeni bilgiler öğrenmek, yerinde görmek, yeni insanlarla tanışmak, yeni yemekler yemek ve buna benzer istek uyandırıcı şeyler daha çok ilgimi çekiyordu.

İliklerime kadar soğuyu hissedeceğimi bilsem bile seyahate çıkma isteğim azalmıyordu. Terler içinde kalsam da yazın tam ortasında saatlerce güneş altında fotoğraflar, videolar çekmek oldukça çekici geliyor.

Tek geziyordum. Yolculuklarıma yalnız çıksam da hiç tek kalmıyordum. Her an bambaşka biriyle muhabbet ortasındaydım. Yeni o kadar fazla bilgiye maruz kalıyordum ki bu da beni etkilerdi. Biriyle gittiğimde ise onunla sohbet ediyordunuz. Hiç yalnız kalmıyordum tamam da istenilen bu değildi. Sadece adres sormak için yapılan yabancılarla yapılan kısa sohbetler oluyordu. Yine içine alan muhabbetler olmuyor değil ama tek çıktığında olduğu gibi değil. Özgürlüğü sonuna kadar yaşıyordun. Her an tek kalma durumu da vardı. İstediğin her şeyi istediğin gibi zihninde kurup düşünebiliyorsun. Yalnızlığın bu yanı oldukça güzel.

Biriyle hadi şuraya gidelim diyorsun. Hava soğuk, sonra gidelim ya da şöyle böyle bahaneler sunuyor. Sonra senin de gitmeni engelliyor. O yüzden kimseye söylemeden çıkılan seyahatler daha bir başka oluyor. Planları iptal etmekten ziyade onu gerçekleştirmenin verdiği haz muhteşemdir. Bunu yaşadıkça anlıyorsun. Bazen etkileniyorum. Tamam, ben de gitmiyorum diyorum. Sonra yolculuğa birkaç gün kala neden gitmiyorum ki önümüzdeki ay başka yerlere gidersin diyorum. Sonuçta erteleyecek kadar vaktimiz yok. O yüzden hemen plana tek olarak devam ediyorum. Zamanımızı iyi kullanmamız gerektiğini biliyordum. Kar kış yaz sıcak demeden çıkılan yolculuklar candır.

Yolculuğa çıkma isteğini özgür bırak!

# Bir Tasarımcı