Uzun yolculukta kısa bir mola

Müzik eşliğinde

Mola vereceğin yerleri yola çıkmadan hiç düşündün mü? Molalar yolculuk kadar önemlidir. Ya da yolculukları yolculuk yapan molalar mıdır? Molasız uzun bir yolculuk düşünün. Gitgide bitmeyen uzunca bir yoldasınız. Akışa bıraktığınız anlarda kendinizi bulduğunuz durak noktalarıdır. Bir manzaraya karşı yüksekçe bir yerde ya da bir ağacın altında soluklandığınız o güzelim molalar olmadan yolculuklar nedir ki! Yolculukları çekici yapan da moladır. Fotoğrafları bile o anlarda çekiliriz. Yemeğimizi yer yola devam ederiz. Yol boyunca bir yandan atıştırmalık için alışverişimizi yaparız. Sıcak bir çayımızı da molalar da içeriz. Soğuk kış günlerinde avucumuzda tuttuğumuz o bardak daha bir sıcak olur. Ayaküstü muhabbetler eder, saate bakıp, hadi gidiyoruz der, kapıları kapatır, gaza basarız.

Aracı yol kenarına çeker. Akan trafiği izlerim. Ne kadar hızlı gelirler. İnsanların ne de çok acelesi var derim. Onlarda bana el sallar, kimi de korna çalar. O an korna sesi daha bir neşeli gelir. Mutlu olurum. Ailesiyle sohbet edenler vardır. Tek başına koca yolu radyoyla tamamlayanlar. Saatler süren yolculukta varacakları yerdir onları ayakta tutan. Sonra bir kavuşma bir kucaklaşma belki de bir busedir. En çok da sevdiklerine gidiyorsa yüreği daha bir kıpır kıpır olur.

Yeni nesil araçlar mola önerisi veriyor. Onun uyarmasını bekler. İşte uyardı. Kahve molası dedi. O zaman araçtan inip, bagajdan termosu alıp, sıcak bir mola verelim. O da ne bir de kurabiye var. İnsanı sevdikleri uğurlar ise böyle sürprizler de olur. Aynı zamanda görüntülü sohbet zamanıdır. Kısa bir özlem gidermek güzeldir.

Molalar aslında kısa değildir. En güzel yolculuk parçalarıdır. Yolla samimiyetimizi güçlendiren ön özel parçadır. Yoksa insan yola alıştı mı bir süre sonra keyif almaz oluyor. Sekiz saat yola gidiyor ama gittiğini anlamıyor. Tadı çıkmıyor. O yolu ikişer saatler halinde üç mola ile taçlandırdığında bir de öyle seyredin. Süreleri önemli değil. Her zaman araçtan inmesine de gerek yok. Kafa dağıtmak için durup seyre dalsa da yeter. Farklı yerlere basma keyiflidir. Ben buradayım kelimesini hisseder. Daha bir enerji toplar. Her mola sonrası yeni bir yolculuk başlar. Monotonluktan çıkarır. Heyecan devam eder.

Uzun yolculukları daha da uzatma vardır. Nasıl mı? Bulduğunuz güzel yere saparak. Bitmek bilmez bir dallanma oluşturacaktır. Girilecek yolu iyi seçerseniz muhteşem haz alırsınız. Önceden araştırma yapmanıza da gerek yok. Tabelaları ya da kalbinizin sesini dinlersiniz. Bazen gideceğiniz istikametten yirmi kilometre uzaklaşırsınız. Gidince yolculuğa değer katıldığını göreceksiniz. Sadece bir saat eklediniz. Varış noktasında acil bir işiniz yoksa ve gün aydınlıksa neden olmasın!

Kısa mola gerçekten kısa mıdır? Kime neye göre kısa? On dakika ideal ama bir saatlik bir mola olamaz mı? Hatta bırakın günlük molalar da etkilidir. Geceyi geçirir devam edersiniz. İki üç gün olanlar size çok şey öğretir. İyice birçok şehri tanırsınız. Ya da çevreyi iyice öğrenirsiniz. İki ya da üç gün geçirilen bir yerde sanki bir ömür geçirmiş gibi biz izlenim oluşur. Gerçi bir hafta kalsanız tamam ben burayı öğrendim dersiniz. Bir hafta da uzun süre mola için gibi değil mi?