Tanımadığınız İnsanlara Selam Verin

Hayatınıza giren kelimelerin en güzelidir belki de merhaba. Öyle özeldir ki etrafınızda kim varsa adını söylemeden onunla başlarsınız sohbete. Onunla tanışırsınız, yola çıkarsınız.

Birçok farklı versiyonu olan bir kelimedir. Bir selam, bir gülümseme, bir el sallama, bir tebessüm hep ona çıkar. Gözlerden bile önce gelir neredeyse. Göz göze gelmeseniz bile merhabanı eksik etmezsin. İçinden gelmese de selamını verirsin. O sesindeki tonun rengine göre sahiplenirsin, hissedersin karşı tarafı. En güzel yanı da işitsel oluşudur belki de. İnsanlar ya da canlılar diyelim sesten oldukça etkilenirler. Ses sevdalı bizler. Görüntüden daha önemlidir kimimiz için. Karşıdan biri gelir, çok beğenirsiniz. Konuşmaya başladığında doğrudan düşünceleriniz değişir. Kimi zaman olumlu kimi zaman da olumsuz olarak.

Bir bakkala girersiniz önce merhaba dersiniz, yolda birine adres soracaksınız önce merhaba dersiniz. Hayatın her yerinde olduğunu fark ettiğimiz ifadenin gücünü kullanmaya başladığımız zamanı hatırlıyor musunuz? Hep sizle var değil mi? En minik anınızda bile yer almış. “Merhaba güzellik” ya da “merhaba yakışıklı” demişlerdir size de. Daha güçlü kullanmak için öz güvenimizi yanımıza alıp, içten bir merhaba diyelim. Sesimiz oldukça sağlam bassın yere. Göreceksiniz karşınızda size en güzel ifadesiyle cevap verecek kişileri. Ve size duyulan saygı bir anda artacaktır. En çok da kendinize olan saygınızın artığını hissedeceksiniz. İnsan kendine verdiği değer kadar karşı taraftan değer görür.

# Bir Tasarımcı