Sevdanın ön koşulları var

Aşkın bile şartları var. Nasıl olur demeyin. Söyle izah edeyim. Sevmeden önce sağlığın sıhhatin yerinde mi? diye soru soranlar var. İşi gücü olmayınca sevmeyecek. Kalıtsal bir hastalığı varsa sevmeyecek. Ön koşullar sıralamakla bitmez. Gözlerinin rengini bile seçer olduk. Saçları, kaşları derken marketten meyve seçmeye benzemeye başladı. Sevmenin koşulu olur mu hiç dediğinizi duyar gibiyim. Elbette olmaz. Zaten önce sevmiyor. Eğer şartları uyarsa sonrasında sevecek. Tanıma safhası ondan var. Önce kişiliğini tanıyoruz. Neler yer, neler içer, nerelere gider, neye sahip, işi gücü yerinde mi, sık sık hastalanır mı, ondan iyi bir anne ya da baba olur mu? Soruların çeşitliğini fark ettiniz mi? Gerçekten de seçme değil de nedir? Koşullara göre uyum sağlarsa ilişkiye devam edecek. Yoksa anında ayrılacak. Ne kadar da acımasız görülüyor.

Evine, arabasına, işine, maaşına göre bir seçim süreci başlıyor. Bu koşullar en temel alınanlar. Bir de daha da detayları var. Aile ortamında tutumları. Evlilik sonrası yaşayacağı şehir, seyahatlere çıkma sıklığı, bakımına özen göstermesi. Böyle devam eden evlenme öncesi koşulları diyebiliriz.

Severek evlenme mi? Yoksa sevda koşullar topluluğu muydu? Tüm şartları sağlayan kişi mi sevdalı olarak kabul ediliyordu? Seven sevdiğini söylesin dedikleri aslında tüm şartların bana göre uygun gel evlenelim mi diyordu? Koşullardan biri eksildiğinde ayrılmalar başlıyor. Ya da her şey planladığı gibi gitmediğinde evden uzaklaşmalar, hayatından çıkmalar. Arama beni demeler. Sosyal medyadan silmeler. Bunları öyle çoğaltabiliriz ki aklınıza şu an ne gelirse buraya yazılabilirdi.

Koşulsuz bir sevda düşünün. Kalbi tam kalbime uygun dediniz. Tamam işte o da bir ön koşul. Uyumlu olmadığını anladığınız an iş biter. Çocuklara bakamadığı, içtiği an iş biter. Eve ekmek parası getirmediği an iş biter. Size bağırdığı an, tatile gidemediğiniz an iş biter. Ne kadar basit değil mi bitirmek. Aslında başlamak kadar zor olmalı. Yakınlaşmak kadar zor olmalı uzaklaşmak. Ama değil. Bu da insanların işlerine geliyor. Bir araya gelmenin ne kadar zor olduğunu bilenler kıymet bilecek ama onlarda bir türlü kavuşamıyor. Belki de bir an sonra onlarda diğerleri gibi olacak.

Yaşamak zaten ön koşullar üzerine kuruluyken sevdayı neden ayrı tutalım değil mi? Koşullar her an her yerde var. Aşkın bile içine sızmış. Sanki yokmuş gibi yaşıyoruz. Kendimizi ikna edemiyoruz. Temiz saf aşkı sözde yaşıyoruz.

Hayatımızda sadece sevmenin bizi güzelleştirdiğini öğrendiğimiz an koşulsuz sevmeyi öğreneceğiz. Her şeyi ve herkesi sadece sevebilmek adına attığımız her adım bizi sonsuzluğa yaklaştırır.