Sen gülersen çığ gibi büyür

Gülmek, yapabildiğimiz en kolay eylemdir. Öyle kolaydır ki gün içinde istemsizce olsa defalarca güleriz. Zaten bulaşıcı bir yönü de vardır. Birine bakıp gülümseyin. Sonrasını sadece izleyin. Hatta onu takip edin. Ondan sonra sizden dolayı gülümsemeniz birçok kişiye geçecektir. Çığ gibi büyüyen bir etki bırakmış olacaksınız. Gülme fırtınasına yakalandınız mı içinize bir rahatlama gelir. Fiziksel bir reaksiyon gibi de görülse aslen kalbinize dokunan bir olgudur. Şöyle ki gülümseme ile birlikte düşünceler de değişir. O an her ne yapıyorsanız daha bir severseniz. Sevgi telinize dokunan gülümsemesi olan insanları o yüzden severiz. Onlarla birlikte vakit geçiririz.

Mutluluk hormonunu tetikleyen gülümseme olgusu bizim gelişimimiz için de mükemmel etkiler yapar. Bir iş sırasında güler yüzlerle çalışmak verimi artıracaktır. Hatta negatif düşüncelerini de artık düşünmediğimiz için ömrümüzü bile uzatan bir yapısı vardır. Stresten uzaklaşmak bir gülümsemek ile mümkündür.

Gülmenin de dereceleri vardır. En küçük parçası tebessümdür. Hafif bir bakış atarsınız. Yüzünüzdeki ifadeyle pozitif enerjisi karşı tarafa verirsiniz. İşte tebessüm böyle basittir. O kadar güçlüdür ki karşı tarafta olumlu hisler beslemesine neden olur. Tebessüm bir derece üstü ise gülümsemektir. Onun da naif bir tarafı vardır. Gözler, dişler ve dudaklar öyle ahenkle dans eder ki karşı tarafta da aynı etkiyi oluşturur. Ağız yapısı genişler, dudak kasları kasılır. Gözler kısılırken dışarıya adeta ışık saçar. İşte bu gülmenin en doğal ve en muhteşem halidir. Karşı taraf olabildiğinde fazla etkilenir. Tüm benliğiyle kendini size verir. Neden derseniz? Çünkü bir gülümseme içten gelir.

Hiçbir kimsenin sahte gülümseme kabiliyeti yoktur. Bir gülümsemenin sahte olduğu anında anlaşılır. Kişi kendi gülümseyişinin bile sahte olduğunu anında anlar. Bir an için öyle bir ifade alma nedenini içinde aramaya başlar. Sonra da hemen nedenini bulur. Karşı taraf da sahteler karşısında itici bir tavır takınır. Ortam onu sıkmaya başlar. Oradan uzaklaşmak için elinden geleni yapmak isteyecektir. Dolayısıyla samimi olmayan bir hareket insanda uzaklaşma isteğine neden olur.

Gülmenin bir de en üst derecesi vardır. Kahkaha diye nitelendirdiğimiz. Bu arada herkes kahkaha atamaz. Öyle bir etkili, güçlü bir neden gerekmelidir ki buna da herkes sahip olamaz. Kahkaha anında fiziksel olarak gülümsemeden farklı olarak eller, kollar, baş gibi aslında tüm vücut organları kullanılır. Kahkaha atmak diye bir söz var. Neden mi atılır. Çünkü insana o kadar fazla gelir ki çevredeki birçok kişiyi bile rahatsızlık verebilir. Üzerimizden atmak biraz zaman alır. Ama o kahkaha anı yaşamaya değerdir. İçten gelen her kahkaha güzeldir. Samimi olmayan geçici olanları tahmin etmek hiç de zor değildir. Kalıcı bir etki bırakmaz. Gerçek bir kahkaha ise başkaları tarafında uzunca bir süre hatırlanacak. Bu yüzde de içlerinde güzel duygular saracaktır.

Gülmenin her boyutu enfes tat verir. Lezzetli yemeklerle donatılmış bir sofradan aldığınız o hazzı, güzel bir sohbette samimi gülmeler ile alabilirsiniz. Mutluluğun gülme ile doğrudan bir ilişkisi vardır. Hiçbir şey yapamıyorsanız gülün derler. İnsan zihni ve bedeni öyle bir şekilde ki gülme eylemine her şekilde artı bir katkısı oluyor.

Komedi filmlerinin varlığı gülme üzerine kuruludur. İnsan izlerken öyle keyif alır ki gülmeler kahkahalar birbirini kovalar. Komik kavramı öyle işler ki zihinde oluşturduğu pozitif bağlar muhteşemdir. Birinin bize yaptığı espri günlerce hafızamızda yer eder. Çünkü buna ihtiyacımız var. Gülmenin tadını aldık mı vazgeçemiyoruz. Her daim bizimle olsun isteriz. Hatta beraber gülebildiğimiz kişilerle evlenmek isteriz. Bir ömür yoksa nasıl geçeri duymuşuzdur.

Mutlu olduğumuzda çevremizi mutlu ederiz. Güldüğümüzde güldürürüz. Hiç tanımadığımız bir insanın mutlu olmasını isteriz. Bunu yapmanın en basit yolu gülümsemektir. Öyle bir dalga etkisi yapacaktır ki siz bile inanamayacaksınız. Bir gülümsemeniz dünyayı değiştirmeye yetmiştir. Siz kaynaklı olan bu etkiye katkısı olanlara teşekkürler edeceksiniz. Mutlu milyarlar yeni keşiflere yeni teknolojilere yeni bir çağın başlamasına bile neden olacaktır. Güne gülerek başlamak bu denli önemliyken gülmüyorsak bir nedeni olmamalı.