Sarmaşık gülleri gibi

Gülleri severim. Mesela gül rengi diye bir şey var. Çok tatlı bir renk değil mi? Belki de en çok da alışılmışın dışında bir renk oluşudur. Zarif renkler arasında yerini en başlarda alır.

Güller, öyle güzellerdir ki ilk başta renkler gelir akla diyemeyiz. Çünkü onları renklerinden çok kokuları ile tanırız. Tarifsiz güzellikte kokulara sahiptirler. Sizce her birinin kokusu farklı mıdır? Gül kokusu denildiğinde hep aynı koku mu gelir? Soruların cevaplarını bulmak biraz zor gibi dursa da deneyimlemek o kadar kolay ki. Bahçeye çıkıp bir gül bulmak. Onla önce yüz yüze gelmek. Sonra hafif yaklaşıp o kokuyu hissetmek. İyi gelecektir.

Güllerin içinden bir türü vardır ki size daha da samimi gelir. O da sarmaşık gülleridir. Uzanıp giden dalların çevreye olan tutunma isteği ve dallarda açan onlarca çiçeği insana bambaşka bir enerji verir.

Sarmaşık güllerini görenler koparmaktan ziyade sadece izlemek ister. Neden böyledir anlamış değiliz. Sanırım karmaşık gelen güzellikleri olduğu yerde seviyoruz. Aslında en güzeli de budur. Doğa olduğu yerde güzeldir.