Neden yabancı dil öğrenemiyoruz

Öyle bir soru düşünün ki toplumun genelini ilgilendirsin. İşte öyle bir soru üzerinde duracağız.

Neden yabancı dil öğrenemiyoruz? Bu soru Türkiye’de Neden ingilizce öğrenemiyoruz? halini alır. İlk sıralarda bir başlar bu sorun hayatın geneline yayılır. Hatta ilk başlarda olukça kolay gelen dil, yıllar boyunca yüksek puanlarla sınavları geçmene rağmen bir türlü konuşulamaz. Neden mi? İnanın bunu öğretenler de bilmiyor. Üzerinde durulmayan bilgi öğrenilemez derler. Ama üzerinde durulmasına da izin vermezler. Kimileri güzel de konuşur. Bak işte onlar konuşuyor ve anlıyor fakat sen konuşamıyorsun. Ona olan ilgisi olduğu için midir inanın bunu kendisi de bilmez.

İnanılır gibi değildir bir kişinin dili kolaylıkla öğrenebilmesi. Şöyle anlatayım. Her yerde şu tabelalar vardır. İki ayda konuşun, günde bir saatinizi ayırın siz de anlayın. Onlarca bu ilanlara rağmen herkes yine de durumun sıkıntılığının farkındadır. Bir kurs iki kurs derken pes etmek durumunda kalmışlardır.

Her yerde karşımıza çıkan dil sorunsalını bir türlü atlatamayan bir kesim vardır. Tekniklerin, taktiklerin ve stratejilerin yanlış uygulandığı apaçık ortadadır. Neden mi? Çünkü konuşamıyoruz. Ama nerede hata var. Daha fazla önem verilmesi nasıl sağlanır?

Bakarsınız bir an gelmiş ve siz de yabancı bir dilde kendinizi ifade ediyor olarak gördüğünüz de nasıl başardığınızı hemen yanınızdaki kişilerle paylaşın. Paylaşın ki çoğalsın öğrenmek isteyenlerden çok öğrenenlerin sayısı. Belki neden dil öğrenemiyoruz sorusuna yanıt olamadık ama farkındalığı daha da artırmak bile olaya katkıdır.