Karton kutu düşünceler

Anlık değişen tavırlarımızın nedeni araştırılsa ele geçen kanıtlardan çıkacak sonuçları merak ettim. Sürekli evrim halinde olan kocaman bir canavar gibi bizi saran düşüncelerimiz. Değişiyor, gelişiyor ama bize bir faydası yokmuş gibi de geliyor. Dün evet dediğimize bugün hayır diyoruz. Fakat dün o düşünceye öyle sarılırdık ki sanki hiç bırakmayacağız gibi gelirdi. Şu an ise tam tersi yanımızdan bile geçemez. Gerçekten çok yabani bir durum gibi görülüyor.

Karton kutularında sürekli şekli basit bir şekilde değiştirilebilinir. Fazla güce gerek duymadan istenilen şekil değişikliği yapılır. O yüzden belki de düşünceleri de karton kutulara benzetmemiş. Dün küp, bugün farklı bir prizma şeklinde olabiliyor. Ya da doğrudan çöpe gitmeye hazırlanan şekle bürünebiliyor. Hem de hiç uğraşmadan birkaç manevra yetiyor. Şekilsiz bir hale geldikten sonra hiçbir işe yaramayan küçük bir kalıntıya dönüşüyor. Tıpkı düşüncelerimiz gibi. Lütfen kırmayınız yazdığımız ve özenle taşıdığımız düşünceler komple bir evrim sonrası atılmaya hazırlanıyor. Sonra amacını yitirmiş düşünceler yerini yeni modern olanlarına bırakıyor. Bizi o ana kadar kırmadan getiren düşüncelerimizi terk etmeleri için ısrarcı bile olmadan gidiyorlar. Hiç de yabancılık çekmeden yenilerine sarılıyoruz.

Hayatın düğüm noktalarını oluşturan karton kutu düşünceler bizleri bir an ötesine taşımak için vardır. Bu yüzden onlara zarar vermeden özenle geri dönüşüme vermeliyiz. Yenilerine onlara ihtiyacımız olduğu kadar ihtiyacımız var.