Güzellikler bırakalım

Tarihte milyarlarca insan gelip geçmiş. Kaçını şu an hatırlıyoruz. Sadece tarihe etkisi olanları diyebilirim. Bir eser bırakanı, bir olay karşısında direnç göstereni, toplumların ileri geleni olmayı başaranları, farklı düşünce yapısına sahip olanları gibi örnekler çoğaltabiliriz. Fakat şöyle bir gerçek var ki o da iz bırakmak pek de dolay değil. Hayatta olan ve ileri de adı yüzyıllarca anılacak olanları say desek popüler olan isimler yüzü geçmez gibi geliyor değil mi? Hatta bırakın sayısı biraz daha çoğaltabiliriz. On bin olsun. Yaşayan milyarları düşündüğümüzde çok az sayı değil mi?

Bizi hayata bağlayan gerçekten neydi? Neden yaşıyoruz? Nefes alıp vermek sonra tekrar nefes alıp vermek. Bu süreç ardı sıra devam ederken neden bir şeyler yapmak için çabalıyoruz? Emeklerimiz sonuç vermiyor da mı hatırlanamıyoruz. Tarihin tozlu raflarına bile kaldırılan isimlerimiz olmuyor?

Uzayıp giden sorular cevaplarını arıyor. Ararken bulduklarımız bizimle gidiyor. Şunu söyleyebilirim. O da güzellikler bırakanlar daha da uzun süre hatırlanıyor. O yüzden şu kısa hayatta güzellikler bırakalım. En azından gülümsememiz ya da muhabbetimiz ile hatırlanalım.