Değişimin farkında gelişimin parçası olmak

On yıl oldu sanırım. Bu cümleyi bir sınav kağıdının altına yazmıştım. Soruları özenle hazırlayıp altına da kısadan cümleler yazardım. İlk kağıtlara hazırladığım ilk cümlelerden biriydi. Hatta ilkiydi sanırım. “Değişimin farkında gelişimin bir parçası olmanız dileklerimle başarılar.” Belki biraz daha farklı ya da tamamen aynı ama anlatılmak istenen tam da buydu. Bir şeyler sürekli değişir. Düşünceler, zaman, hücreler, bilgiler ve birçok şey ya da her şey… Söylenecek o kadar çok ifade var ki anlatamam. Sadece gözlerim doluyor. Düşündüklerimi yazamamaktan mıdır nedir bilemiyorum. Bireyin bu değişimi görmesi ve ona göre yaşaması gerekmektedir. Çağın gerektirdiği gibi anın gerektirdiği gibi ya da içinde bulunduğu ortamın gerektirdiği gibi. Burada kendinden vazgeçmesinden bahsetmiyorum. Daha da tersi kendini bulmaya değiniyorum. Değişimi takip edersek çözemeyeceğimiz soru kalmaz. Kendimizi o yönde eğitirsek üstesinden gelemeyeceğimiz engel kalmaz. Daha rahat bir hayat bizi bekler.

Sürekli olarak büyüme, evrimleşme ve uzmanlaşma vardır. Burada anlatılmak istenen olgudur. Anlamayı öğrenme, öğrendiği uygulama ve sonunda bütünü oluşturan parçalarda bir taş biz koyma girişimidir. Yapmaya çalışmak, düzeltmek, denemek bile hemen hemen başarılı olmakla eş değer niteliğindedir. Eğer neden derseniz. Başaranlar deneyenlerden çıkar sözünü anımsatmak isterim. Tabi sözün onlarca farklı versiyonu mevcut olduğuna aşinayızdır. Bir insan için yapıcı olmak en temel misyon olmalıdır. Eğer bir şeyler yapılıyorsa ve biz orada yoksak eksikliğini hissetmeliyiz. İçimizde kıpırdayan enerji orada olmak istemelidir. Bu konuda sürekli olarak çalışmalıyız. Organizasyonlarda bir ucundan da olsun bir katkımız oluyorsa kendimizi mutlu hissetmemizin nedeni de budur. İnsan yalnız yaşayan biri değildir. Bir işi ya da bir çalışmayı tek başına yapamaz. İnsanlığın yararına çalışmak bizim eksik yanımızı tamamlar. Ekip ruhu dediğimiz kavram toplum olma bilincinin çekirdeğinde yer alır. Faydalı olarak aklınıza ne geliyorsa onun bir parçası olmak ne de güzeldir. Yapabilirim sonrası ilk adımlar her zaman değerli olmuştur. Seni takip edenlerle yürümek ve hep daima ileriye yürümek. Gelişmek için çalışmak. Her zaman daha iyisi vardır. Bunu temel ilke kabul etmek her zaman kazandırır.

Hayatınızda hiç unutmayacağınız anılar için farklı şeyler yapmalısınız. Sıradansanız değişim yoksa diğerleri gibidir. Uğraştığınız iş sizi geliştirmiyorsa ya da değişimde katkısı yoksa bırakın. Şöyle ki topluma katkı sağlayan faaliyetler, projeler ya da en azından size artısı olan işlerle ilgilenmek kazandırır. Zaman değerli ve bunu iyi kullanmalıyız.