Bıraksalar delice âşık olacağım

“His” dediğimiz de aklımıza ne gelir? Gerçekten de bu kelimeyi okuduğumuz an aklımıza ne gelir ya da gelebilir? Anlamak için kendimizi ne kadar geliştirdik? Kelimelere takılmak nedendir? Sözcükler tutam tutam içimizi ne kadar işler?

Yukarıdaki sorular meşgul etse de bıraksalar âşık olacağım gibi geliyor. Şimdi nereden çıktı demeyin. Ne zaman aklımdan çıktı ki diyebilirim. Hem de hiç duraksamadan sevesim var demeyi de ihmal etmem. İnsan aslında sevmek için var. Her can sevilmeyi hak eder. Kendimizi neden kasıyoruz. Neden sevmiyoruz. İçimizden geldiği gibi delice sevsek elimizden ne alınır. Ne eksilir. Nesiz kalırız. Nedendir kendimizi tutmamız. Birine kapılmak, birinden kalmak, biri için yaşamak, sayısız seviyorum sözcüklerimiz bizi korkutan. Bilmiyorum bilemiyorum demekten başka ne yapıyoruz.

Akan zamana bıraksak kendimizi. Şöyle doyasıya yüzsek. Şöyle doyasıya dalgalarla boğuşsak. Şöyle doyasıya ellerimiz başımızın altında suyun kaldırma kuvvetiyle gökyüzünü izlesek. Öyle bir sevmeyi tadalım ki kavramlar anlam bulsa. Çok mu şey istiyoruz. Bunlar bize fazla mı?

Gökkuşağının sekizinci rengi olmak için çalışsak onun gözünde. Sırılsıklam sarsa teni, gülüşünü gördükçe sebebimi anlasam. Hikayelerin kahramanları gibi hissetsem. Saatleri saymadan kirpiklerini saysam. Sohbetinde düşlere dalsam. Dilim namelere karışsa, mutluluk sözlükten çıksa bize karışsa. Söylenecek şarkılarımızı biz yazsak.

Yıldızlara değen değil kalbime değen seni hissetsem yeter. Biz ki arşa gezegenleri yerleştirebiliriz. Biz ki göğe karışabiliriz. Kanatsız atlarla dörtnala gider gibi öyle özgür öyle delice bir şey işte…

Sevmek, aşk her biri birer his mi? Yoksa daha öte bir şey mi? Yine sorular geldi. Sorular olmadan sevmek şart gibi. Sadece sevelim. İllaki anlam gerekecekse bunu ne hislerde ne de sözcüklerde arayalım. O zaman son bir soru kalıyor. Aşk için gözler yetmez mi?