Bir Sohbet Misali Anlar

Bazı anlar sohbet edersin. Sohbetin konusu bile belli olmaz. öylesine bir şeyler söylersin. O da öylesine cevaplar. Aklına o an ne gelirse paylaştığın şeylerden ibarettir. Kısa sürer belki ama aslında pek de kısa değildir. Örnek bir söz dizimi şöyledir.

Gelemedik yanına kusura bakma. Çok bekledim. Affedersin. Beklemek de güzeldi. Sevmem bekletmeyi. Aha yeni şiir yazıyorum. Saatleri saatlere ekletmeyi. Bazen oluyor öyle. Çalışan motoru tekletmeyi. Benzin mi bitti ağa. Zaman akıyor şöyle böyle. Her ahım boş ziyan. İhtiyacımız var ekmeğe yağa. Yağ gelir izleriz alamayız. Marketler hep sıra, kalabalık. Sana cami atayım. İnsanlar hep insan kılığında. Çok protein var hamsi balığında. Ama bana ne. Yiyemiyor insanlar. Hep ot hep ot. Belki bize ısmarlar, biri çıkar tabldot. O da bir öğün içi boş. Sonra çocuklar aç mı aç. Yemekten nedir ki amaç. Var olmaksa olduk işte. Amaçsız olmuş doğmalar bile. Bir milyon doğmuş son yaz. Ama çoğalıyor dünya son gaz. Sera gazı hepten zarar. Medeniyet beklerken etraf hep kabile. Gaza geliyor millet. O dişiyi bana getirin diyor yeni nesil medeniyet üstatları. Buna rağmen konuşuyor, durmuyor günümüz fesatları.

Söz sanatın konusundan uzaklaşalı yüzyıl olmuş çıkmıyor yeni eser. Ümitsizlik yok, kimi zaman durgun olur kimi zaman sert eser. İçine dert olan şeylerde tükenmeye başlarsın, savaşa evet der gibi. Çok derin sularda hüzünleri taşlarsın, kavgada sopayı yer gibi. Sopayı tutan ellerine acırsın, sonra bir adam tutarsın. Elde yok avuçta yok, sonra hepten batarsın. Battığı yerden çıkmaz güneş, çıktığı yerden batmaz ay, ay bulutta güneş neşede.

Servise bindim köşede. Vay be benim servis de köşeyi terk etmiş bu sefer. O servise yanlışlıkla ben de binecek buluşacakmışız. Belki bir gün buluşacağız. Bu böyle yarım kalmayacak. Kaldığı yerden tekrar devam da etmeli sanki hiç yarım kalmamış gibi.

# Bir Tasarımcı