Asya’nın Kızları

Asya, erken yaşta okuldan alınır ve ailesinin zoruyla başka bir şehre gelin gider. Askerden gelen eşi hiçbir sebebi yokken ayrılmak istediğini mesajla babasının ameliyatı için ailesinin yanına giden Asya’ya bildirir. Eşinin ailesini yanına Asya geldi. Eşi artık eskisi gibi değildir. Asya kendisini aldattığı ortaya çıkan eşini yine de arasını düzeltmek ister. Fakat eşi boşanmak istediği söyler ve kızı 40 günlükken boşanır. Asya ailesinin evine döner.

Tüm bu olaylar ona daha da güç verir. Bir süre ailesiyle birlikte yaşar. Sonra yurt dışına çıkar. İki yıl çalıştıktan sonra orada tanıştığı biriyle evlenir. Geri dönerler. Bu süreçte üç kızı daha olmuştur. Evle yeterince ilgilenmeyen eşiyle aralarında anlaşmazlıklar çıkar. Ayrıldıklarında dört kızıyla kalır. Başka hiçbir şeyi yoktur. Bu kez ailesi dahil kimseden destek görmez. Kendi ayakları üstünde durmak zorundadır. Hem de bu kez öncekinden daha güçlü olmalıdır. Dört kızıyla birlikte büyürler.

Bir iş yeri açar. Kızlarını okutur. En küçük hariç hepsi de evlenir. Yedi torunu vardır. Sekiz evi de kiradadır. Her şey yalnız da olsa yolunda gitmiştir. Bu süreçte sürekli sarkıntılık yapanlar olur. Toplum dört kızıyla iki defa boşanmış birini hemen bağrına basamaz. Bu şartlarla en iyi şekilde başa çıkmıştır.

Avukat olan son kızı da evlendirmiş. Fakat artık yorgun düşmüştür. İyice yaş alan Asya son nefesini tarlada dinlenirken ağacın altında yaslanırken verir. Yağmuru ve doğayı hayatı boyunca sevmiştir. Yaz yağmurunda yakalanan bedeni orada kendini teslim eder. En büyük kızı, aylar sonra evde eşyaların arasından tüm yaşantısını tüm detaylarına kadar yazdığı defteri bulurlar. Tüm aileyi evine toplar ve göz yaşları içinde okurlar. Büyük bir özlemle onu anarlar. Aslında bıraktığından çok daha fazla serveti vardır. Her birinin gideceği yeri de yazmıştır.

# Bir Tasarımcı